ROZDZIAŁ IX
KONIEC EPOKI

Wybuch I wojny światowej to wydarzenie historyczne, które stanowi cezurę oddzielającą dawne epoki od szeroko rozumianej współczesności. Po tej wojnie nic już nie było takie samo. Zadała ona ciosy nie tylko narodom, zmieniła granice państw, ale odmieniła filozoficzne, kulturowe, etyczne podstawy cywilizacji.

Wypada zatem naszą wystawę zakończyć wojennym akcentem. Oprócz pierwszej z zaprezentowanych w tym rozdziale fotografii, wszystkie pochodzą ze zbiorów Mariana Dąbrowskiego (1882-1925)
 działacza społeczno-politycznego i oświatowego, od sierpnia 1914 żołnierza legionów Piłsudskiego, założyciela legionowych uniwersytetów żołnierskich (pierwszy w 1916 r.), historyka i publicysty, kronikarza całej kampanii legionowej.

Fotografie te trafiły do Muzeum Literatury dzięki zapisowi testamentowemu Marii Dąbrowskiej (żony Mariana od 1911 roku), początkowo jako depozyt, niedawno zakupiony od Komitetu Spadkowego Pisarki, reprezentowanego przez dr. Jerzego Szumskiego, jej bratanka.

 

Reportaż z kampanii wołyńskiej 1915-1916

     

 


   
   

Komentarze:

28.01.2014 - Napisał: Anna Maria
Dziękuję za ciekawą lekcję historii. literatury i sztuki. To doskonała powtórka wiadomości o tych, którzy wiernie służyli ojczyznie i ludzkości.
05.02.2014 - Napisał: gula
Rewelacyjna wystawa, bardzo interesujące zdjęcia i komentarze :)
25.03.2014 - Napisał: M.R.
interesujące ;)
x